NASLOUCHÁNÍ NAD ZLATO

Podle mezinárodního výzkumu stačí, aby u 11,5 % světové populace stoupla úroveň vědomí a změní se celý svět. Lidé najdou nové způsoby řešení současných globálních problémů a výzev. V Indii nedávno meditovalo 10 000 lidí na jednom místě a v jeho okolí klesla velmi výrazně kriminalita a užívání návykových látek. 

Naslouchání je jako meditace, aspoň pro mě. Kdykoliv potřebuju vypnout, tak někoho poslouchám. Vypne se mozek a jen se nechám nadchnout životem – svým, ale i životem toho druhého. Naslouchání je nad zlato. 

Mezi moje nejoblíbenější pohádky patří Sůl nad zlato. Maruška tam má tatínkovi dokázat svou lásku a porovnat ji s hmotnými statky. Což jí, jako moudré budoucí královně, přijde padlé na hlavu. A tak to přirovná k něčemu běžnému, něčemu, co mají všichni bez nároku na status nebo hmotné majetky. K soli. 

Tatínek král je opravdově rozhořčen. Je mu poté nabídnuta šance se na tu obyčejnou věc podívat znovu a objevit v této jednoduchosti krásu, životní porozumění a lásku k vlastní práci.

Láska je naprosto obyčejná věc. Mají k ní přístup všichni bez rozdílu. Stejně tak naslouchání je věc, kterou umíme všichni a bez rozdílu. Narodili jsme se se schopností naslouchat.
Možná se ptáš, jaký je rozdíl mezi nasloucháním a posloucháním – no každé se jinak píše 😂😉. Pro mě osobně je rozdíl v tom, co slyším a čím to dělám.
Jsme zvyklí poslouchat informace, pamatovat si je, porovnávat, vyhodnocovat, soustředit se na ně. Jako bychom poslouchali jen ty informace. Jakoby nás z nich měl někdo v dalším okamžiku vyzkoušet. Hned na to se dokážeme řečníkovi vzepřít a požádat ho o jiné vysvětlení, jiná slova, jiný obsah, aby to zapadlo do našeho kontextu. Řečníkův kontext nám ale mohutně uniká.

O tom se dozvíme něco víc, pokud nasloucháme za slova. Když nasloucháme srdcem, slyšíme i to, co uši neslyší, vidíme i to, co oči nevidí. Dostáváme se do podstaty věcí, k jejich jednoduchosti, kráse a moudrosti. 

Moje mentorka, se kterou jsem pracovala před několika lety, Dr. Linda Sandel Pettit, psycholožka a terapeutka s letitou praxí, ví o naslouchání své. Trávila jím celý svůj profesní život a je to člověk, který velmi dobře rozeznává ty, kteří umí naslouchat. Linda je i ženou mnoha krásných a znělých slov, která zvou do hlubin duše a k dalšímu bádání nad naší podstatou. Vedle práce s lidmi se věnuje psaní a dokonce vede kurzy pro spisovatele. 

Když jsme spolupracovaly, Linda mi osvětlila mnohá zákoutí lidského utrpení pramenícího z nedostatku naslouchání. I já se chytla za hlavu – byla jsem lapena při činu. Naslouchala jsem více vlastnímu názoru a neposlouchala, co mi kdo říká. Posunulo mě to blíže k pochopení lidského duševního zdraví. K pochopení diagnóz duševních poruch. K pochopení lidí s nimi. A tím pádem jim mohu více pomoci. A je neuvěřitelné, jak naslouchání pomáhá lidem vrátit se do svého duševního zdraví. 

Po několika letech, co jsem s ní pracovala online, budu moci Lindu osobně objemout a pozvat na naslouchací cvičení v Kongresovém centru v Praze, 24. května. Linda přijede i s manželem dr. Billem Pettitem na naši konferenci Nasloucháme srdcem.

Nedokážu dát do slov, co nás čeká.
1) to fakt nevím;
2) někde uvnitř cítím, jak to bude velké, vřelé, opravdové a hluboké.

Ale vím, že bude stát za to tam být. Nejlépe osobně. To, co nám Linda s Billem předají během jejich vystoupení, bude víc, než se člověk dozví na několikadenním kurzu seberozvoje. Rok v jejich programu mě neuvěřitelně klidnil a posunul – hlavně v naslouchání. 

Pamatuju si, kolik hodin jsme se učili naslouchat vlastní moudrosti a pak moudrosti našich klientů. A moji klienti z toho benefitují nejvíc. Najít sám v sobě konečně to nejlepší a zjistit, že je to naprosto obyčejné, vždy dostupné a naprosto lehce dosažitelné – stejně jako sůl – to je transformativní. 

Linda je velmi poetická spisovatelka. Těším se na její knihu. Její kapka moudrosti je: „Nádherná láska mění stébla ve zlato se změnou v myšlence, ze které nasloucháme.“

Chápu to tak, že s každou myšlenkou se může měnit naše kvalita naslouchání. A mnohá všimnutí si, že nenaslouchám, přicházejí s velkou láskou, že lidem nerozumím. Linda s Billem také hodně mluví o tom, že pokud jsem v klidu, láska ve mně mění mé myšlení. Podobně o tom mluvila včera na webináři Marina Galán. Poslechni si záznam 😊.

Těším se na tebe na naší konferenci. Přidej se k těm, kteří podpoří světové hnutí zvedání úrovně vědomí. A pomohou tím k lepšímu životu naší společnosti, domácí i světové. Zaregistruj se na konferenci už dnes. Pokud nás podpoříš koupí záznamu, budeme ti vděční. 

S láskou k naslouchání tvé moudrosti, soli tvého života ❤️,
Kat

Kat Černá
spoluzakladatelka Porozumění mysli z.s. Transformativní koučka
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů