NASLOUCHÁNÍ ZAČÍNÁ, KDE POSLOUCHÁNÍ KONČÍ

Dneska jsem si pro tebe vybrala citát od Káji Kofroňové: „Kdo nezažil skutečné hluboké naslouchání, ten nevěří tomu, co může v životě změnit.“ Ten citát prý ještě pokračuje: “Kdo zažil, nechce jinak.”

Vybavuji si okamžik, kdy jsem já sama prožila za poslední dva roky dvě úrovně porozumění naslouchání a nyní bych se s tebou o ně chtěla podělit, protože mi došlo, že vše, co vidíme dnes, má další a další úrovně, které v danou chvíli jen ještě nevidíme (proto miluji transformativní rozhovory, kde jdeme hezky do hloubky naší mysli – „za hranice naší mysli“).

Všichni víme (si myslíme), co je naslouchání. Jenže naslouchání není poslouchání. Byť jsou to jen odlišná dvě písmenka, jde o zcela jinou dimenzi vnímání – sebe nebo druhého. K poslouchání potřebuješ jeden ze smyslů – uši. Jenže když posloucháme, posloucháme slova. Když nasloucháme, zajímá nás, co je za slovy. Tedy tam, kde poslouchání končí, naslouchání začíná.

Dokud jsem poslouchala, snažila jsme se zapamatovat slova a zde je můj první příběh…
V 1. ročníku Akademie PRO profesionály a lídry jsme měli cvičení. Chytla jsem do dvojice zrovna Káju. Úkolem bylo si o sobě něco povědět a pak si najít další dvojici a řici těm dvěma něco o tom parťákovi. Ještě dneska vím, že jsem tehdy na nic nezapomněla, jenže…

Pak přišla na řadu Kája a povídala o mně. Sranda byla, že vystihla mou naprostou podstatu, přitom neřekla nic z toho, co jsem já vyslovila. A přesně v tento okamžik mi došlo, co je opravdové naslouchání. To, co jsem předvedla já, naslouchání rozhodně nebylo. Hltala jsem informace, ale to nejpodstatnější, čeho jsem si mohla všimnout, mi uniklo, byla jsem po celou dobu ve svých myšlenkách. Snažila jsem se toho zapamatovat co nejvíce, abych měla co předat dál.

Zážitek z 1. ročníku Akademie PRO mi přinesl uvědomění, co je naslouchání. Měla jsem pocit, že jsem objevila Ameriku – to náhlé vhledy dělávají 😊.

Pak ale přišel 2. ročník Akademie PRO, kde byla hostem Claire Shutes. Díky ní jsem zažila další level naslouchání. Všimla jsem si, že dokázala naslouchat pocitem, nenechala si ani při sdílení překládat mé kolegy kouče z češtiny do angličtiny. Až tak moc si chtěla naslouchání užít, aby jí nic neuniklo. Sice nerozuměla slovům, ale když se díváme za slova, tělo prozradí mnohem víc. Naslouchání je v tomhle jiné než poslouchání. Vnímáš, co ti ten druhý říká snad každým svým pórem. Nechytáš se slov, slova se tě nemohou dotknout, nesoudíš situaci, nesoudíš člověka, nehodnotíš, neradíš, nedomýšlíš, nedoplňuješ, co by mohlo následovat, díváš se, odkud slova vychází a kam míří, neboli „co se jimi snaží člověk říci„.
Nelze reagovat na slova, protože slova jsou příliš málo, než aby vyjádřila vše podstatné. Slova jsou jen ochutnávkou – nástrojem, který se marně pokouší předat hloubku, která se za slovy skrývá. To vše okusíš opravdovým nasloucháním.

Zkusila jsem to. Vnímala jsem hluboce sdílení jedné své kolegyně, které jsem do té doby nerozuměla ani slovo (přestože mluvila česky). Nebyly jsme naladěné na stejnou vlnu. Možná jsem ani nechtěla, protože jsem si o ní a o tom, co říká, předem vždy myslela svoje. Ponořila jsem se hlouběji a to, co mnou prošlo, neumím ani vyjádřit. Jako bych se propadla do stejného prostoru, ve kterém byla ona. Jako by mluvila ke mně. Dovolila jsem naslouchat na jiné (další) úrovni než kdy předtím a světe div se, i výsledek byl jiný – změnil se můj přístup k ní a v tom okamžiku jsem jí rozuměla. 

Proto má pro mě Kájin citát najednou jinou váhu, než by měl před Akademií PRO:
„Kdo nezažil skutečné hluboké naslouchání, ten nevěří tomu, co může v životě změnit. Kdo zažil, nechce jinak.”

Dneska je to pro tebe asi zatím nepředstavitelné, jak opravdově naslouchat, ale vyzkoušej to, bude to pro tebe něco nového, čerstvého – pouze pro toho druhého buď. Měj skutečný zájem. Nesnaž se radit, je to příliš málo z toho, co je opravdu možné.
8 miliard lidí, 8 miliard pohledů = 8 miliard oddělených realit (a věř mi, že není důležité, co vidíš ty, ale co vidí a uvědomuje si ten druhý, když jde o jeho/její život). Máš jedinečnou příležitost vidět nový pohled – očima dalšího člověka – a jen si porovnávat, co vidíte. Je  to zvláštní, až neuvěřitelné, jaké tam mohou být rozdíly. Uvidíš. Oba máte pravdu a přitom ani jeden. Pravda je mnohem, ale mnohem hlouběji.

Neumím ti popsat, co se stalo u mě, ale i ty si můžeš na vlastní kůži vyzkoušet, kam míří moje slova… V létě otevíráme Letní školu Sebepoznání, protože všechny cesty vždy vedou k nám samým, když se rozhodneme vidět pravdu. Pokud ucítíš potřebu, že chceš pomáhat ostatním, staň se transformativním koučem, stejně jako já a moji kolegové z Porozumění mysli.

Tímto tě zveme na naše akce v různých městech Česko naslouchá, nebo na Mezinárodní Summit Nasloucháme srdcem (The Listening World) v Kongresovém centru Praha nebo online. Já už svou vstupenku mám 🙏.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů