🗓️ AKTUÁLNĚ: Mezinárodní summit NASLOUCHÁME SRDCEM v květnu v Praze. Více informací ZDE.

OSVÍCENÍ NENÍ ILUZE

Pod pojmem osvícený člověk jsem měla tendenci si představovat mnicha v jednoduchém rouchu, který žije v souladu s okolím, většinu času tráví v tichu, medituje, jí velmi střídmě, materiální svět ho nezajímá a na tváři má blažený výraz při jakékoliv činnosti, kterou provádí. Byla to pro mě nedosažitelná iluze, po které jsem upřímně ani moc netoužila.

Být v klidu, ve svém středu, v jednotě s veškerým bytím, to už mi znělo zajímavěji, ale pořád trochu komplikovaně.

Pak jsem na 1. besedě Tvoříme Šťastné Česko v Jablonci nad Nisou uslyšela větu Honzy Raka: „OSVÍCENÍ JE BEZKONFLIKTNÍ STAV MYSLI”. A to se mnou silně zarezonovalo, svou jednoduchostí a aplikovatelností na jakýkoliv životní moment.

VIDEO: „OSVÍCENÍ JE BEZKONFLIKTNÍ STAV MYSLI. To přeci ví každý.” „Jak každý?”

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Tato věta se mnou je už 1,5 roku a musím říct, že si na ní vzpomenu skoro každý den. Každý den, když jsem z nějakého důvodu nespokojená, že mě něco nebaví nebo bolí, že něco musím, že bych chtěla žít jinak nebo jinde. Denně nám prý totiž hlavou proběhne 70.000 myšlenek, z čehož dvě třetiny jsou podle vědců negativní, tedy konfliktní.

Naštěstí už nevěřím tomu, co mi moje mysl předkládá. Vím, že šťastná můžu být, i když mě něco bolí, mám na účtu mnohem méně, než je finančními poradci doporučováno atd. Ten obraz, jestli jsou věci v pořádku nebo ne, si totiž vytváříme sami. Kdybych měla na účtu o 2 nuly víc, doma úžasného manžela, výhled z terasy do zeleně, v garáži “vysoké auto”, tak by to ale bylo určitě lepší, tvrdí moje mysl. A je dost možné, že z určitého pohledu ano. Ale to, že se budu od té doby budit každé ráno šťastná, mi to stejně nezaručí. Spousta lidí však pořád věří, že ano.

A proto mám ráda projekt Tvoříme šťastnější Česko, který jsme s Martinem Jotovem v roce 2022 spustili. A proto se opět těším na další besedu s názvem Změna je jistá, která se koná 24. ledna 2024 v Jablonci. Možná už jsem všechna ta moudra slyšela 100x, všechno “vím”, jsem přeci excelentní koučka 🙂 a přesto mám ráda ten krásný pocit uvnitř sebe, když to slyším znovu. Navíc v nádherném prostředí divadla a ve společnosti skvělých lidí.

Jsem opravdu vděčná za to, že tento projekt děláme a že nám v něm pomáhá Klub Umění být zdráv. Protože Honza Vojáček, i když je prý introvert, na podiu exceluje a já miluji jeho humor. Moudrost a klid Honzy Raka mě nepřestává fascinovat, no a Jarda Dušek.. to je prostě Jarda. A já si moc vážím toho, že si 1x za rok ve svém nabitém kalendáři najde čas na naši besedu. Že je mu s námi dobře.

Tentokrát bude středa 24.1. o to zajímavější, protože všichni 4 řečníci souhlasili, že odpoledne “odehrají” ještě jedno představení pro studenty s názvem Podstata a smysl života v 21. století, a to bez nároku na honorář. Podpoří tím náš projekt Šťastná škola. A já jsem moc zvědavá, co se tím spustí dál.

Ale zpátky k osvícení. Pokud ti věta Osvícení je bezkonfliktní stav mysli přijde moc komplikovaná, mám pro tebe ještě jednu kratší: „A TAK TO JE.” Nemá cenu bádat proč, jak jsem si to zasloužila nebo nezasloužila, ale kdybych udělala tohle, tak by atd..

„A TAK TO JE.” Tečka. Zůstávám v přijetí toho, co je. Teď. A za chvíli to třeba může být jinak. Protože ZMĚNA JE JISTÁ.

Pokud s tebou jedna či druhá věta rezonuje, moc ráda tě uvidím předposlední lednovou středu v Jablonci v divadle. Stát za to bude ale i online vysílání besedy nebo shlédnutí ze záznamu.

Těším se na nové vhledy.
S láskou,
Maruška

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů