🗓️ AKTUÁLNĚ: Mezinárodní summit NASLOUCHÁME SRDCEM v květnu v Praze. Více informací ZDE.

SVOBODA 2023

Uplynulý víkend byl pro mě veliký ze dvou důvodů: 

 1. v Dánsku probíhal dvoudenní seminář s dvěma učiteli tří principů, vnitřní svobody a pravdy sama v sobě, Natashou Swerdloff a Dickenem Bettingerem. 
 2. shlédla jsem dokument Super Models na Apple TV
 3. a plákla jsem si u obou událostí.

Dicken s Natashou celý víkend upomínali své publikum o vnitřní kráse, klidu a svobodě. Kdykoliv spadneme do prostoru klidu v nás, vše se změní. Jsme sami sebou. Jsme v lásce. Jsme spojení s inteligencí tohoto světa. Víme, jaký bude náš další krok. 

A pak slyším ústy mé modly z puberty Lindy Evangelisty říci: “Mládí není stálé, ale krása je to, co zůstává.” A sleduji ji spolu s Christy Turlington, Cindy Crawford a Naomi Campbell na jejich cestě životem modelek a jak tu neskutečnou slávu vykopl videoklip, který natočili pro George Michaela – pamatujete na píseň Freedom? Dodnes patří mezi mé nejoblíbenější. 

Zpívá se v ní: “Vše, co musíme spatřit, je, že já nepatřím tobě a ty nepatříš mně.” A protože to poslouchám já (rozhodnutá slyšet víc 😀), slyším: vše, co stačí vědět, že svoboda je v tom, že nemusíme nic speciálního nosit nebo dělat, něco myslet nebo se někomu přizpůsobovat. Svoboda je pod tím vším – je to stav mysli, je to stav pod naším myšlením, je to stav, který je nám vlastní. 

Miluju písně George Michaela, často v nich slyším hodně o naší podstatě. Je to celé poezie a v angličtině, tak bůh ví, jestli to slyším tak, jak to mistr napsal. Ale v tom je krása umění, ne? V tom, že já v tom slyším moudrost pro sebe a ty zase pro sebe. 

A pak příběhy 4 nádherných holek, kterým někdo z počátku říkal, co mají dělat, jak mají vypadat a určoval jejich cenu na trhu. V jednu chvíli spatřily všechny čtyři, že v tom mohou být svobodné a začaly si pravidla určovat samy. Je sranda, že někteří je označovali za složité, náročné a rozmazlené. 

Je to prostě zvláštní, že osobní svobodu druhých, která není podle našich představ, dokážeme tak rychle odsoudit. Osobně bych byla pro, abychom všichni byli tak úspěšní jako tyto velké (a vysoké) ženy. A ostatní nás podporovali tak, jako se ony podporovaly navzájem. 

A podpora je nyní mým velkým tématem. Uplynulý víkend jsem si také uvědomila, kolik nových projektů vzniklo díky vzájemné podpoře v uplynulých dvou letech Akademie PRO profesionály a lídry. V naší akademii pro budoucí kouče a lidi, kteří vedou tranformativní rozhovory a mění tak svět kolem sebe. 

Když máte v místnosti kolem 50 dospělých lidí, kteří se navzájem naplno podporují, nevyhnutelně to vede k víře v lepší budoucnost. A tady jsou některé projekty, které už nyní činí svět kolem nás krásnějším:

 1. Nadace Úsměv nejen pro Kryštofa manželů Abelových – Maruška a Tibor pomáhají lidem s rakovinou nebo jinými závažnými onemocněními a jejich rodinám.
 2. Pro radost v životě Káťa a Pavel mají projekt, kde učí o šťastných vztazích
 3. Jsi v pořádku Jitka, Magda a Ivka pořádají semináře a webináře o podstatě duševního zdraví.
 4. Šťastná škola Jana, Petra, Pavel a celý velký tým lidí vytváří projekt, který pomáhá učitelům, dětem i rodičům být šťastní a měnit tak organicky celý systém školství.
 5. Česko naslouchá Katka s Kájou pořádají po celé republice s dalšími nadšenci naslouchání workshopy, kde se lidé naučí naslouchat vlastní moudrosti.

A další vzniknou nepochybně na konci našeho třetího ročníku Akademie PRO. Začínáme již zítra. Již zítra uslyšíme, co od následujících 7 měsíců chtějí noví studenti, co chtějí vytvořit, kam se chtějí posunout. To, co vím už nyní, mě naplňuje velkým klidem a svobodou: Každý z nich velmi rezonuje s Tvořením šťastnějšího Česka-Slovenska. 

Takže dámy a pánové, ano 🙂

George Michael – Freedom

Máme se na co těšit. Nová vlna svobody je tady. A teď šup, pusť si toho George Michaela, je to pořád pecka 🙂

Mám tě ráda. Kat

Kat Černá
spoluzakladatelka Porozumění mysli z.s. Transformativní koučka
Komentáře
 1. Lea Stiborová napsal:

  Již teď koukám na obrazovku svého počítače a leč neupravená, ale vnitřně naplněná cucám bylinkový bonbón a vše uvnitř mého já se tetelí blahem….koliko moudrosti v sobě máme a věřím, že s touto moudrostí se svět stává lepším místem …děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů