Do 31. 7. 2025 - 15% sleva na 5. ročník Akademie Transformativního Koučinku. Více informací ZDE.
Ráda se na věci dívám z pohledu Tří principů. Pokaždé se těším na ten proces bádání – co nového ještě uvidím – ne očima, ne venku, svým vnitřním zrakem – tam uvnitř. Jak se to ale týká závislostí, nějak mě to v tomto směru nepouští a bádat mě nebaví. Nejdu do toho se zvědavostí, ale otravuje mě to. Uvědomuji si ale, že se o to vlastně ani nepokusím. Teprve, když jsem si tohle připustila, uviděla jsem paralelu fází, které jsem uviděla na Akademii a pomohly mi i nyní…
Vybavuji si svůj první offline týden Akademie Transformativního koučinku na podzim 2022. Tenkrát jsem byla v 1. ročníku. V květnu se pak ze mě na závěrečném ceremoniálu stala transformativní koučka. Ještě teď se cítím blaženě, bylo to pro mě neskutečně velké.
No, vraťme se zpět.
Lukáš, jeden z mentorů, nám při cvičení ukázal logo Fedexu a upozornil nás na to, že uvnitř loga je šipka. Možná říkáš: “No vždyť jo”, já ji tam nikdy předtím neviděla. Teď ji tam nemohu nevidět, když vidím jet auto s logem okolo 😉. A to přesně jsem si uvědomila i v tomto případě. Pomyslné fáze okolo Tří principů (říkám pomyslné, protože nic takového není, ale zahlédnout fáze, mi na začátku hodně pomohlo).
Nejprve ti musí někdo ukázat prstem, aby sis “všiml/a”. Pak teprve začíná ten vlastní proces uvnitř, kdy jsi ochoten/ochotna se tímto směrem podívat, až ti to dojde. V tu chvíli se začneš dívat dovnitř. Když se řekne závislost, automaticky si za to dosadím cigarety, alkohol a drogy – tečka. Ani jedno se mě netýká, takže? Proč bych bádala?
Omyl.
Když Kat psala v jednom ze svých e-mailů, že byla závislá na čokoládě, tak jsem si říkala: “Jé, co je tohle za závislost? Vždyť to není žádná (pořádná) závislost”, napadlo mě. A skutečně jsem to neviděla.
Pak jsme jeli s manželem autem a bavili jsme se o jídle, pochutinách k televizi a došli jsme k tomu, že i tohle je závislost, když si to nedokážeme odepřít, i když s tím potřebujeme něco dělat.
A mně sepnulo, že jsem vlastně závislá na sladkém, na nezdravém jídle obecně.
Vybavila jsem si i další koučink s klientkou, kterou to stejné opravdu trápí. Tady nepomohou žádné rady typu “měla bys”, jen silné uvědomění, které může přijít, když se tím směrem podíváme. Protože i když jí dochází, kam to všechno může vést, VÍ TO (na intelektuální úrovni), je to silnější než ona a u mě silnější, než já. Jiní mají totéž třeba s drogami, alkoholem, sázením, sociálními sítěmi, nakupováním, vztahy atd. JE TO SILNĚJŠÍ.
Ani jedna závislost není víc nebo míň, jen jsme se každý z nás dostali k nějakému “dostupnému zdroji”, o kterém si myslíme, že nám přinese “dobrý pocit” nebo že nás vysvobodí ze “špatného pocitu”. Časem to možná děláme jen ze zvyku, možná z nudy. A tak, jako je pro někoho těžké přestat kouřit, pít nebo brát drogy, stejně tak je pro jiného těžké nedat si jeden den kostičku čokolády (a pak ji dojíst celou, dokud v obale ještě něco zbylo) – přesto, že ho z ní bolí hlava, přesto, že je mu v noci těžko. Druhý den to udělá zase.
Ano, naše malá mysl JE SILNĚJŠÍ, když ji necháme řídit náš život – malé “já” je ve výsledku silnější než velké “JÁ” – naše myšlenky, kterým věříme jsou tak silné, že jsou pro nás realitou. Proto s tím bojujeme dokola a dokola, protože s realitou můžeme bojovat. Ovšem, pokud si naše myšlenky zaměňujeme za realitu, nemůžeme nikdy vyhrát.
Otázkou je, kdy (a jestli) jsme sami schopni si přiznat, že už “jsme závislí”. Protože pak jsme teprve ochotni se podívat tím směrem, co je za hranicí závislosti – co vlastně skrze tu závislost hledáme.
A když si to připustíme…
Žijeme ve světě “formy”, tedy, co si budeme namlouvat, hledáme pořád důvody, PROČ se to stalo. Díváme se do minulosti, co nebo kdo za to může, protože kdyby…, tak by se to nestalo. Nebo naopak do budoucnosti, protože zase máme očekávání a plány. A když se neplní, je čas na opakování něčeho, co častým prováděním dokazuje “závislost”.
Jedinou odpověď nám ale může přinést přítomný okamžik. Nikoliv přítomný okamžik v čase, jak se může zdát, ale přítomný okamžik, kdy necháme usednout své myšlení a dovolíme, aby mohlo přijít něco čerstvého (díváme se ZA intelekt, za hranice závislosti).
Seděla jsem takhle jednou v restauraci se sestrou (dnes už ani nevím, o čem jsme se bavily). Vím, jen, že jsem jí říkala, že “je to jenom myšlenka”. Ona mi na to tehdy odpověděla: “Já vím, že je to jen myšlenka, ale co s ní mám dělat?” Tedy opět jen na intelektuální úrovni, protože kdyby tam bylo to uvědomění, že JE TO JEN MYŠLENKA, začala by se třeba smát. Došlo by jí to, ale to se nestalo.
Znovu zopakuji, že žijeme ve světě formy a dokud se nepodíváme ZA HRANICE (tedy do té neformy, odkud to všechno vychází), budeme se snažit pořád něco DĚLAT. Pořád s něčím BOJOVAT, ODŘÍKAT SI. Jak ale můžeme bojovat s něčím, co neexistuje? Jak můžeme dělat něco s něčím, co neexistuje? Jak si můžeme odříkat, když o to více na to myslíme a začneme bojovat? S každým bojem tomu dodáme více a více síly a je to nekonečný příběh, celoživotní boj.
Ke konci vysílání Život bez hranic na téma Za hranice závislostí řekla Kat jednu krásnou věc: “Já to nazývám závislostí jen kvůli vám.”
Ano, asi aby nám došlo, o čem se bavíme, protože ve světě formy potřebujeme mít všechno pojmenované, vysvětlené, intelekt potřebuje všemu rozumět – pak teprve jsme ochotni se tímto směrem podívat… Na to, že možná nic jako závislost neexistuje!? Jen hledání dobrého pocitu, zbavení se špatného či únavy apod. – o čemž je už snazší se bavit.
A když porozumíme tomu, jak fungujeme, jak funguje život sám a co jsou tedy Tři principy v praxi, zahlédneme život v celé své kráse a máme šanci se konečně závislosti zbavit, protože se přestaneme chtít zbavit něčeho, co neexistuje.
Jsme-li závislí pro pocit, stačí se dívat směrem po pocitu. Nemusíme být závislí na něčem, o čem jsme přesvědčeni, že nám ten pocit přinese, protože pak máme problémy dva.
Přijde ti to zamotané, ale něco z toho ti dává někde na hlubší úrovni smysl?
Pokud je někdo opravdu machr na prohlédnutí závislostí, pak je to právě Kat, transformativní koučka a mentorka, která pro tebe napsala i e-book: 5 tipů, jak se vypořádat se závislostí. Můžeš si ho stáhnout ZDE.
Záznam vysílání 8. dílu s názvem Za hranice závislosti je ke zhlédnutí opět v členské sekci kurzu Život bez hranic, kam se můžeš registrovat, pokud ještě nemáš přístup.