🗓️ AKTUÁLNĚ: Mezinárodní summit NASLOUCHÁME SRDCEM v květnu v Praze. Více informací ZDE.

ŽE JSOU TY VÁNOCE…

O Štědrý večer jsme se dívali na českou klasiku Pelíšky, jako každý rok, proto jsem se na svůj oblíbený film Láska nebeská dívala až druhý den ze záznamu (nemůže o Vánocích v mém repertoáru chybět). Probulela jsem snad půl filmu.

Nejkrásnější scéna je, jak jeden z hlavních hrdinů jde vyznat lásku kamarádově manželce. Zní to divně, já vím, ale on je tak nešťastný, tak moc zamilovaný, že se rozhodne jí to říci (když jsou ty Vánoce). Stojí u dveří, pouští vánoční koledu z kazeťáku a na několika papírových listech má napsané vyznání, že ji bude navždy milovat. Zaujaly mě tam 2 listy… 1) že jsou ty Vánoce a 2) o Vánocích se říká pravda

A mě napadlo: “Co je vlastně pravda?”

V naší komunitě transformativních koučů se používá pojem Pravda s velkým P, ale co si pod tím představit? Každý z nás vždy říkáme pravdu (nicméně, co si budeme povídat) svou subjektivní pravdu, ale je to Pravda? Skutečná pravda? Ta Pravda s velkým P? Naše určitě, ale pokud chceme vidět skutečnou Pravdu, musíme se dívat “výš”. Pokud je to Pravda, je platná vždy, všude a hlavně… platí pro každého. V případě, že něco alespoň pro jednoho člověka neplatí, Pravda to není. Můžeš si tam dosadit třeba slovo názor nebo, že si myslíš, že je to pravda. Asi víš, kam mířím.

Však si to vyzkoušej. Napiš si pár věcí, o kterých si myslíš, že jsou Pravda a pak škrtni všechno, co alespoň pro jednoho člověka neplatí. Je to pokus, ale zajímalo by mě, co ti zůstane. Pokud nic nebo skoro nic, tak je to správně, i když se ti to zdá možná divné. 

Každý z nás jsme dostali 3 dary:

 • jsme – existujeme – a věci se kolem nás dějí
 • dar si věci uvědomovat, všímat si a prožívat
 • dar myslet

A tyto tři dary způsobují, že to každý z nás máme jinak, byť jsme v naprosto stejné situaci.

Nevěř ani sám/a sobě a nepřestávej bádat, uvědomovat si a všímat si. Už několikrát jsem si ověřila, že mi moje mysl lže, nevědomky samozřejmě. Častokrát jsem o něčem přesvědčená a na koučinku, když jdeme hlouběji, sama se začnu smát, protože vidím, že moje přesvědčení jsou mimo mísu a vůbec se nezakládají na pravdě (nevím, proč si tak domýšlí a spojuje něco s něčím, co spolu nesouvisí???).

 • Vidím něco a za minutku (z jiného úhlu pohledu), vidím něco jiného. 
 • Stačí získat novou informaci a rázem je všechno jinak.
 • Přijde nové uvědomění a přestanu se bát něčeho, co pro mě bylo neuvěřitelně silné.

Nevěř ostatním vše, co říkají. Protože to, co se dozvíš, už je tzv. příběh – pravda, obohacená o náš dar prožívat a náš dar myslet. Kdyby ti stejný příběh vyprávěl někdo jiný, dozvíš se něco jiného. Ty máš však ESO v rukávu, protože tohle všechno už určitě tušíš za tu dobu co jsi s námi už jsi několikrát slyšel/a, že stačí porozumění, abys slyšel/a pravdu.

Skutečné Pravdy, té je jak šafránu, proto mějme ostatní rádi a snažme se jim porozumět, protože Pravda, je vždy o malinko VÝŠ…

Vše nejlepší do roku 2024 přeje

Míša Havránková
transformativní koučka

Komentáře
 1. Jana napsal:

  Milá Míšo,
  děkuji Ti, že jsi otevřela téma „PRAVDA“, které má dvě roviny : Pravda – Lež a Pravda – Nepravda. I když v prvním případě jde o záměr někoho oklamat, není vždy jednoduché tento záměr odhalit ( díky tomuto know-how fungují různí podvodníci). V této naší úrovni dvojnosti neexistuje Absolutní pravda, ale pouze relativní, jejíž úroveň závisí na stupni poznání dané věci, problému, situace … V podstatě „každý máme svou pravdu“.
  Buddhisté mají heslo : „80% – to je skvělé!“
  Je třeba se chápat a tolerovat a pomocí argumentů bez emocí rozšiřovat úroveň uvědomění.
  Nejdůležitější ale je, hledat Zdroj existence – což je Absolutní pravda.
  Moc zdravím a do dalšího roku přeji klasiku : ZDRAVÍ a ŠTĚSTÍ !

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů