🗓️ AKTUÁLNĚ: Mezinárodní summit NASLOUCHÁME SRDCEM v květnu v Praze. Více informací ZDE.

ZMĚNA ZAČÍNÁ V NÁS

Během života jsme si tak nějak oštítkovali, co je dobře, co je špatně, co by se mělo, co by se nemělo, co kdo musí a co naopak nesmí, atd… A když je to jinak, chceme, aby se lidi kolem nás změnili nebo aby situace byly jinak než jsou, protože pak by se nám žilo lépe nebo bychom konečně byli šťastní. Je to přesně z toho důvodu, že se (mylně) domníváme, že se věci dějí zvenku dovnitř (tedy, že venku se musí/mělo by se něco změnit a pak mně bude dobře nebo se pak konečně můžu změnit já). 

Nemůžeme za to, je to pouze chybná interpretace našeho života. Už jako děti si myslíme, že nás ta skříň praštila (když spadneme a bouchneme se), nebo že babička může za to, že jsem si ukopla palec (protože šla přede mnou a kdyby tam nešla, nestalo by se to). 

Jenže, když to pak takhle vidíme dlouhé roky, nezbývá nic jiného, než se přestat divit, že život bolí, protože se s ním pereme. Určitě za to může ta skříň? Určitě za to může babička, že jsem zakopla? Když půjdeme dál… Určitě za to může šéf v práci, že mně se blbě pracuje? Určitě za to může pokladní v obchodě, že mám zkažený celý den? No… K tomu mě napadá jediná otázka… A co když ne??? 

Co se tím mění? Buď k sobě naprosto upřímný/á a uvidíš, co uvidíš… V tu chvíli máš totiž najednou jiný výchozí bod a jiné následné cesty.

Vzpomínám si na letní setkání Porozumění mysli, kdy jsme seděli v kruhu kolem Martina, který nám četl pár stránek své knihy Zapomenuté štěstí, která se chystala na svět několik let a spatřila světlo světa na besedě až v září 2023, kde se zároveň křtila.

Při zrodu i přerodu neziskovky Porozumění mysli byla společná vize zakládajících členů šťastnější Česko a Slovensko. Tehdy to byla jen vize, dnes se to děje.

Co od té doby vzniklo? 

Pravidelná středeční online vysílání Akademie lidského potenciálu, besedy Tvoříme Šťastnější ČeskoTvoříme Šťastnější Slovensko, Česko naslouchá, do kterého se zapojují další a další moji kolegové transformativní koučové a pořádají naslouchání v různých městech, projekt Šťastná škola pro učitele, rodiče i děti, konference se zahraničními hosty, Coaching prosperity – koučink do firem, klub členů Porozumění mysli, Akademie PRO profesionály a lídry a nově nás čeká Letní škola sebepoznání a Přístav porozumění…

Proč to zmiňuji? Protože nebýt toho, že parta lidí měla vizi, tak by ze mě dneska nebyla transformativní koučka a nepomáhala bych zase já dalším. Změna začala ve mně, uviděla jsem víc než předtím. Proto i já mohu poukazovat na to, co vidím a vyčkávám, co to ukáže dalším, když  se podívají stejným směrem. Naslouchám, poukazuji a porovnáváme si, co vidíme.  S velkou pokorou šířím své poslání jako transformativní koučka.

A to není zdaleka všechno. Nedávno měla další novou vizi i Káťa Fišerová, jedna z mentorek Akademie PRO profesionály a lídry a spoluzakladatelka projektu Česko naslouchá, kterému daly společně život spolu s Kájou Kofroňovou. Když je vize, celý Vesmír se spojí, aby se mohla uskutečnit. Ta vize byla o lepším světě, ke kterému vede lepší porozumění a naslouchání. A to krásné na tom je, že se to začíná dít. V květnu proběhne konference a summit Nasloucháme srdcem.

Náš sen je, že na konferenci bude vyprodaný sál a online vysílání budeme streamovat pro 1.000.000 lidí po celém světě. Mezi hosty budou totiž i světoví hosté 3P (= tří principů, tedy směru, kterým jde i Porozumění mysli), které tato vize nadchla.

Všimla jsem si, že když lidé doopravdy ví, kam směřuje tato mise, která má šanci stvořit lepší svět, chodí nám různě vysoké příspěvky na tuto akci. Mnozí chtějí pomoci, aby se mohl summit uskutečnit, a my za to děkujeme. Za všechno – každému jednomu kolem nás. Jsme vděčni za ty, kteří chodí na naše webináře, čtou naše články, jsou členy klubu, chtějí pro sebe vidět více v letní škole sebepoznání, studují ve škole pro profesionály, přispívají na konferenci a summit Nasloucháme srdcem, protože bez tebe a lidí stejně zvídavých by to nešlo. 

A ostatní? Ti jen ještě nezažili, co je skutečné naslouchání, jaké to je, když je tu někdo pro ně a že MOHOU sundat masku a začít být konečně sami sebou. Že se nepotřebují nikomu zavděčit nebo si na něco hrát, aby zapadli. Že ostatní o ně mají opravdový zájem. Jedině tak dokážeme všichni společně změnit svět.

Dnes jsem viděla hezký romantický film a padnul tam jeden krásný citát: “Buď změnou, kterou chceš vidět ve světě” (Mahatma Gandhi).

Častokrát si říkáme: “Vždyť to já přece vím, že změna začíná ve mně.” Ano, víš. Ale dokud neuvidíš, kam ta slova opravdu ukazují a nespojí se s pocitem, že prostě VÍŠ, zůstane to pro tebe pouze informací a nebude mít pro tvůj život žádný dopad. V opačném případě, kdy opravdu spatříš svým vnitřním zrakem, že změna začíná v tobě, začnou se dít skutečné zázraky a i ty sám/sama budeš zářit zevnitř ven a budeš mít dopad na další lidi, aniž bys o tom věděl/a nebo cokoli plánoval/a. I ty můžeš být při tom – být s námi v 24. – 26.5. v Kongresovém centru v Praze, zdarma online nebo jako dárce, pokud ti to dává smysl – a jednoduše to jen poslat dál. Je jedno, že nevíš, jak to, co šíříme, poslat dál, protože občas nemusíme na všechno znát odpovědi. Zázraky se dějí samy a až bude správný čas, co máš dělat, budeš 100% vědět.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů