🗓️ AKTUÁLNĚ: Mezinárodní summit NASLOUCHÁME SRDCEM v květnu v Praze. Více informací ZDE.

ČÁST II - Zbavení se omezení
5. (13.4.) Sebe-vědomí a chyby
6. (20.4.) Život v představách vs. život v přítomnosti
7. (4.5.) Schopnost dívat se zčerstva
8. (11.5.) Naše bublina - co je (ne)možné

13.4.2023

Záznam 5. online setkání 
Robert a Silva, Jíťa Hanzová

Sebevědomí
- Lidé hledají sebevědomí, protože je to příjemný pocit, ale hlavně proto, že z neznámého důvodu uvěřili, že je sebevědomí zárukou dobrého výsledku. Když se člověk necítí sebevědomě, předpokládá, že to, co chce udělat, dopadne pravděpodobně špatně, a proto to radši neudělá, nebo čeká na moment když/až se bude cítit sebevědomě.
- Co mají společné situace, ve kterých se cítíme nejistě/nervózně? (vystupování před lidmi, říct si o peníze když si myslím, že nemám dostatečné zásluhy, někdo mě hodnotí/já se hodnotím, v podobné situaci jsme se v minulosti necítili dobře..) Přespříliš o tom přemýšlíme, cyklíme se v myšlení, vnitřně bojujeme...
-Co mají společné situace, ve kterých se cítíme sebevědomě? (když něco děláme už opakovaně, když máme pevný názor a tak se ho nebojíme prezentovat, jsem ochotný přijmou výsledek jakýkoliv bude...) V těch chvílích jsme tady a teď - věnujeme se té činnosti a neřešíme nic jiného (jak to dopadne, co si kdo pomyslí atd.). To neznamená, že nás nenapadne žádná příjemná nebo nepříjemná myšlenka, ale nelpíme na ní nebo se jí nenecháme strhnout.
- Jak tedy sebevědomí získat? Skutečné sebevědomí je přirozené, jinak řečeno je součástí naší přirozenosti, nejde jej ani najít ani získat ani vybudovat. Slovo sebevědomí si můžeme rozdělit jako sebe-vědomí, vědomí sebe, přítomnost, spojení se svojí podstatou, potenciálem atd... Nejistota/nervozita/nízké sebevědomí se objeví v situacích, kdy se od této přirozenosti vzdalujeme tím, že začneme nadbytečně a neužitečně přemýšlet.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

20.4.2023

Záznam 6. online setkání 
Robert a Silva 

Život v přítomnosti
- Co je to přítomný okamžik? Vědomá přítomnost - nezabývám se minulostí ani budoucností. Ale nezabývám se ani představami o tom jaký kdo je, jaký jsem nebo nejsem já, nebo jaký je svět. Je to bdělost, vnímám co se děje kolem mě, vnímám i to co mě napadá. Ve skutečnosti jsme sice vždycky v přítomnosti, nemůžeme se dostat do minulosti ani do budoucnosti, ale můžeme se hodně zamotat v těch představách. Tyto představy jsou většinou velice omezující a naprosto irelevantní a nesouvisející se skutečností, nicméně vypadají velice reálně.
- Co mi přinese být více v přítomném okamžiku? Je pro mě snazší všímat si, co se skutečně děje. Například na důležité schůzce/vyjednávání jsem schopná lépe druhého pochopit. Napadají mě nové nápady, které bych jinak vědomě nevymyslela. Cítím se dobře a i ten druhý se automaticky začne cítit lépe, dostane se také více do přítomnosti a i jeho tím pádem začnou napadat jiné nápady. Dalším přínosem, když nevěříme představám o budoucnosti (ano neumíme moc dobře předpovídat budoucnost), nebo představám o tom jací jsme nebo nejsme a co dokážeme aco nedokážeme (ano to je taky vymyšlené), jsme schopni se pustit do mnohem více věcí, které bychom chtěli - prostě jdeme a zkusíme to.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

4.5.2023

Záznam 7. online setkání 
Robert a Silva 

Schopnost dívat se zčerstva
• Co to znamená dívat se zčerstva? Objevovat nové možnosti ve svém životě, žít vzrušující život nehledě na to jak zdánlivě rutinně se nám zdají naše okolnosti.
• Co vše můžu vidět zčerstva? V podstatě cokoliv - svojí cestu do práce, kolegy, přátele nebo rodinu, i jakoukoliv činnost, které se věnuji, ale hlavně i sebe sama.
• Jak se dívat zčerstva? Je potřeba si uvědomit, že většina omezení a fixnosti a "zatuchlosti" pochází z našeho opakujícího se myšlení, ne z opakujících se situací. K vytrhnutí se z tohoto koloběhu může pomoci zkusit něco jinak - jít jinou cestou do práce, otočit si stůl, sednou si na schůzce jinam než vždycky, zkusit někoho oslovit atd. Zároveň se dá zkoušet věnovat pozornost tomu, jestli váš prožitek v různých situacích přichází z toho, co se děje, nebo z toho co si myslíme, že se stane/děje na základě minulé zkušenosti.
• Jak poznáme, že se díváme zčerstva? Pokud se necítíme dobře, může to být náznak oné "zatuchlosti", stejně tak pokud se dlouhodobě cítíme omezení, nebo si říkáme, že něco nemůžeme, nebo by se nemělo - můžeme být ve svém starém myšlení. Čerstvost prostě poznáte - energie, radost, nadšení, láska, život v přítomném okamžiku - život má prostě chuť!
• Co nám brání dívat se zčerstva častěji? Podívat se zčerstva nevyhnutelně vyžaduje připustit, že tak jak vidíme situaci teď nemusí být nutně pravda. Pokud chceme zkusit něco jinak, musíme otevřít tomu, že nevíme jak to něco dopadne. V tom ale není problém. Nepříjemný pocit, který chybně označujeme jako strach z neznáma ve skutečnosti nepochází z toho, že nevíme jak něco dopadne. Vychází z toho, že si už dopředu představujeme, že to dopadne špatně přestože ještě vůbec nevíme jak to dopadne.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

11.5.2023

Záznam 8. online setkání 
Robert a Silva, host Vlaďka Břachová

Naše bublina - co je možné a co ne?, kolik máme v životě možností na výběr?
• Nevyhnutelně žijeme každý ve své vlastní bublině, která je tvořena našimi přesvědčeními a představami. Z principu nám tato bublina omezuje - neumožňuje nám totiž využít naplno potenciál, který máme k dispozici. Samozřejmě je ale jen iluzorní, může kdykoliv zmizet, je vytvořená jen naším myšlením v danou chvíli. Vypadá ale velice skutečně, proto je fajn ji testovat, dívat se jestli jsou naše přesvědčení pravdivá, jestli nám slouží, nebo jestli nás spíše omezují. Naštěstí máme zabudovaný detektor bubliny - pokud se v nějaké situaci necítíme dobře, je to známka, že se necháváme omezovat vymyšlenou bublinou. Nepříjemný pocit nám jen dává najevo, že nemáme našemu momentálnímu přesvědčení věřit - jedná se jen o bublinu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video