Překvapivá konstanta

Je něco, co bylo přítomné v každém okamžiku vašeho života? Je nějaká konstanta, která byla přítomna ve všem, co jste kdy prožili? Zkusme ji společně najít, ne jako teorii či víru, ale něco, co sami dokážete rozpoznat jako fakt. Budeme se držet striktně našeho osobního prožitku na rozdíl od představivosti, konceptů a abstrakce (můžete si představit, jak vypadá vaše kuchyně (představa), nebo se tam můžete jít podívat (osobní prožitek)).

Zkuste se zamyslet, co je přítomno ve všech vašich vzpomínkách. Ve vašem dětství, při prvním polibku, první nemoci i první dovolené. Váš první den školy i ten poslední. V každém dnu vaší práce, v každém dnu odpočinku. Co je přítomno, když spíte i bdíte? Je možné najít nějakou konstantu?

Zkusme jít v našem párání vylučovací cestou. Když najdeme jediný případ nepřítomnosti daného objektu nebo toho, že se mění, víme, že není tím, co hledáme. Není konstantou.

Začněme zlehka. Jsou nějaké předměty, které máte teď u sebe a které jste vždycky měli? Které jsou přítomné v každé vaší vzpomínce? Stejné množství peněz v peněžence? Asi ne… Pokud si náhodou pamatujete den svého narození, pravděpodobně nic, co máte teď u sebe jste si nepřinesli z maminčina bříška. Takže věci určitě nejsou konstantou, přicházejí, odcházejí, mění se, ničí se, stárnou…

Co naše okolí? Věci, budovy, životní prostředí, stromy, hvězdy, slunce? Jsou stále stejné, jsou pořád z naší osobní zkušenosti přítomné, svítí slunce pořád stejně? Předpokládám, že také odpovídáte, že ne. Všechno se mění. Budovy chátrají nebo jsou zbourány, životní prostředí se zlepšuje i zhoršuje, stromy rostou i chřadnou. Slunce vychází a hvězdy se postupně objevují a mizí. Stěhujeme se a nacházíme úplně nové lokality. Naše okolí určitě není konstantní a neustále se mění.

A co lidé kolem nás? Jsme stále se stejnými lidmi, nebo různí lidé přicházejí a odcházejí z našich životů? Jsou všichni lidé stále s námi nebo občas odejdou do jiné místnosti či úplně jiné země? A ti, co s námi zůstávají skoro pořád, jsou stále stejní nebo se mění? Stárnou? Tloustnou? Jsou hodnější či naštvanější? Lidé nejsou konstantou. V našich vzpomínkách jsou různí lidé a i ti samí lidé jinak vypadají i jinak se chovají. Musíme pátrat dál.

Co třeba naše společenské postavení a to, co si o nás ostatní lidé myslí a co o nás říkají? Jsme na tom pořád stejně nebo se tyto věci mění? To asi nemusíme rozebírat, protože názory i naše postavení se neustále vyvíjí a asi si o nás lidé myslí to samé dnes, jako když nám bylo 6 měsíců a kadili jsme do plín.

A co naše myšlenky? Je nějaká myšlenka, která je s námi po celý náš život? Já sám takovou neznám. Myšlenky přicházejí a odcházejí a jsou jich tisíce každý den. V dětství jsme přemýšleli často úplně jinak, než v dospělosti. Nevím o žádné myšlence, která by byla stejná. I když se zdánlivě některé vrací, je to ta samá myšlenka, která někde čekala nebo je to úplně nový myšlenka, která se té starší velmi podobá? Jednotlivé myšlenky se mění, nejsou konstantou.

Snad pocity? Je nějaký pocit, který jste cítili ve všech svých životních zážitcích? Nebo se vám, stejně jako mě, pocity neustále mění? Chvíli jsme šťastní, chvíli smutní, jsme rozčilení a pak nadšení. Překvapení a pak znudění. Naše nálady, naše pocity nejspíš nejsou konstantou, kterou hledáme. Nevím o nikom, kdo by se cítil stále stejně…

Co naše tělo? Tohle možná bude tvrdší oříšek. Přeci naše tělo je něco, co muselo být přítomné všemu, co jsme v životě prožili. To by mohla být ta konstanta. Ale podívejte se do své paměti. Je to tělo, které teď máte, v jeho výšce i hmotnosti, bolestech i zahojených zraněních, je to stejné tělo jako to, které lezlo po stromech a skákalo do písku, když vám bylo šest? Vypadá a cítí se tělo stejně ve všech vašich vzpomínkách nebo je jiné? Já si třeba pamatuju, že jsem býval o poznání menší, lehčí a všechno mě tolik nebolelo. Mnohem rychleji jsem se uzdravoval a také jsem neměl zlámaný nos a jizvu uprostřed čela. Tělo se neustále mění, takže neplní naše zadání konstanty. Ale neplní ho ještě z jednoho důvodu. Není totiž přítomno všem našim prožitkům. Stalo se vám někdy, že jste byli tak pohlceni danou situací, že jste úplně zapomněli na svoje bolavá záda? Že jste se úplně ztratili v okamžiku a zapomněli kde jste? Stalo se vám někdy, že jste byli tak soustředění na hru, že jste si ani nevšiml krvácejícího zranění a zhrozili jste se až o půl hodiny později?

A co ve snu? Když spíte, vnímáte stále svoje tělo nebo prožíváte úplně jiné, nové, snové tělo? Které je třeba zdravější, krásnější nebo naopak nemocné či zraněné a pak se probudíme a pro jistotu zkontrolujeme, že naše „denní tělo“ je v pořádku? Naše tělo se mění a není konstantou našeho prožitku. Když se na něj nedíváme, neposloucháme, nedotýkáme se jej a soustředíme se na něco jiného, z našeho prožitku může úplně zmizet nebo uprostřed snu jej nahradí tělo úplně jiné.

A co čas? Plyne stále stejně nebo chvíli běží naše vnímání času rychleji a chvíli pomaleji. Když na něco čekáme, když se těšíme, když se s něčím trápíme? Když sníme? Pro mě není a pro vás nejspíš také ne. Náš prožitek času není hledanou konstantou.

Tak se zdá, že se všechno mění a že žádná konstanta v naší přímé zkušenosti není…!? Dokonce se mnohde vyučuje, že jedinou konstantou je fakt, že všechno se mění…

Ale zkuste se podívat pořádně, zkuste si sami odpovědět na to, co je vždycky přítomno jakémukoliv vašemu prožitku? Co je v každé vaší vzpomínce? Co je přítomno v každém vašem snu…? Ta konstanta existuje a je neuvěřitelně jednoduchá…

Jste to VY.

Jediná „věc“, která je přítomna ve všech mých vzpomínkách, jsem JÁ. Všechno ostatní přichází a odchází, ale žádná událost z mého života nemůže existovat beze MĚ. Já jsem ten, kdo si pamatuje svoje tělo, jako malé a zdravé a teď ho vnímá jako větší a bolavé (skákal jsem před dvěma dny dost nešťastně do písku včetně dvou neplánovaných parakotoulů). Jsem to já, kdo si pamatuje a kdo prožíval krásné i nepříjemné pocity, myšlenky i události. JÁ vnímám změnu prostředí, chátrání věcí i stárnutí rostlin, zvířat i lidí kolem. JÁ vnímám přítomnost a nepřítomnost věcí či živočichů.

V mém prožitku všechno přichází a odchází a JÁ zůstávám.

Ale tím se dostáváme k té zásadní otázce. Jaká je podstata tohoto konstantního JÁ? Kdo jsem JÁ?

Pokud jsem konstantou, tak nemohu být ničím, co se mění a co přichází a odchází. Nemohu být svými myšlenkami, emocemi ani chováním. Svým společenským postavením ani vnímáním okolí. Nemohu být tímto tělem ani mozkem, který je jeho součástí a neustále se mění a vyvíjí. Co můžeme s jistotou říct o tomto JÁ, o jeho podstatě?

            I. Existuji. Nemohu popřít svoji existenci. Abych ji popřel, musím nejdřív existovat. To, že existuji, je nezpochybnitelná pravda. Vím to. Zkuste se zeptat sami sebe, zda existujete… Musíte o tom přemýšlet? Nebo prostě víte? Existence, Bytí, Život je naší podstatou. Naším základním principem.

            II. Vnímám. Uvědomuji si svoji existenci i existenci vjemů, myšlenek a pocitů, které tvoří moji realitu. Nemohu říct, že nevnímám, protože okamžitě vnímám svá vlastní slova, která říkají, že nevnímám. Okamžitě prokážu osobním prožitkem, že ta slova nejsou pravdivá. Zkuste se zeptat sami sebe: Vnímám? Musíte se nad tím zamýšlet nebo to okamžitě víte? Vědomí, Vnímání, Vědění je naší podstatou. Naším základním principem.

            III. Tvořím. Mám nekonečnou kapacitu na tvoření, která nikam neodchází a odnikud nepřichází. Je trvale přítomná. Mohu tvořit myšlenky, představy, vjemy, pocity, názory, sny, přesvědčení i celé myšlenkové světy. Zkuste si to, zkuste použít svůj tvořivý potenciál, který nemá žádný limit. Naše podstata je tvořivost. Jsme to my, uvnitř koho se vše odehrává a jsme to my, kdo všechno tvoří.

Tvořivost, vnímání, přítomnost. To nejsou objekty. Nemůžete je vidět, slyšet ani se jich dotknout. Existují před tím, než cokoliv vznikne.

Tak jako jste tím, uvnitř koho se odehrávají sny a kdo je ve stejný okamžik tvoří, prožívá a vnímá, tak jste tím, uvnitř koho vzniká celý váš život, jste tím, kdo ho tvoří, prožívá a vnímá. Jste konstantou v pozadí života, svět se odehrává uvnitř vás, ale nejspíš jste jako já uvěřili, že jste objektem (malou, křehkou, zranitelnou postavou) uvnitř velkého světa. A přitom jste to jediné, co je stálé, nezničitelné.

Buďte otevřeni této možnosti. Zkoumejte. Dívejte se. Všichni hledáme pevnou půdu pod nohama, něco stabilního, trvalého v našich životech. A přitom stačí najít sama sebe. My jsme tím pevným bodem v neustále se měnícím světě. Naše podstata je zdrojem veškerého štěstí, klidu i lásky, kterou všichni hledáme.

Vy jste ta (ten), kdo hledá. Vy jste to, co hledáte.

 

S láskou

Martin

 

S láskou

Martin

Tagy:
Komentáře
 1. Iris napsal:

  Hello, i think that i noticed you visited my web site thus i got here to ?go back the choose?.I’m attempting to
  to find things to enhance my site!I assume its good enough to use a few
  of your concepts!!

 2. Highly descriptive post, I enjoyed that a lot.
  Will there be a part 2?

 3. my pham obagi napsal:

  Hey I am so glad I found your blog page, I really found you by error, while I was looking on Yahoo for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say thank you
  for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  more, Please do keep up the excellent job.

 4. I blog quite often and I seriously thank you for your information. This great article has
  truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking
  for new information about once per week. I opted in for your RSS feed
  too.

 5. My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might
  as well check things out. I like what I see so now i’m following you.

  Look forward to looking over your web page repeatedly.

 6. live chat napsal:

  I was suggested this web site through my cousin. I’m now not certain whether or not this post
  is written via him as no one else recognise such precise
  about my difficulty. You’re wonderful! Thank you!

 7. What i don’t realize is if truth be told how you’re no longer actually much more neatly-favored than you might be now.

  You are very intelligent. You understand thus considerably in relation to this topic, made me in my opinion imagine it from a lot of numerous angles.
  Its like women and men aren’t interested until it is something to do with Lady gaga!
  Your individual stuffs nice. At all times deal with it up!

 8. Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes that make the biggest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 9. Javier napsal:

  Good blog post. I certainly appreciate this site.
  Keep writing!

 10. wikitravel.org napsal:

  Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this article
  together. I once again find myself personally spending way too much time both
  reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 11. website traffic napsal:

  Hi to every single one, it’s truly a pleasant for me to visit this
  web page, it contains useful Information.

 12. Great blog here! Also your website loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 13. Rebekah napsal:

  I likewise believe thence, perfectly pent post!

 14. item315904441 napsal:

  Filled with avant-garde sex toys and also lingerie.

  Look at my webpage; item315904441

 15. Hello Dear, are you genuinely visiting this web
  site regularly, if so afterward you will absolutely get good
  know-how.

 16. Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes which will make the biggest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 17. sex shop Canada napsal:

  Loaded with progressive sex shop Canada toys and also lingerie.

 18. sex shop Canada napsal:

  The very same opts for sex shop Canada toys with
  companions.

 19. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your
  site on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 20. Simply wanna remark that you have a very decent web site, I love the
  design and style it actually stands out.

 21. Packed with avant-garde sex shop rue montmartre playthings and lingerie.

 22. Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s website link
  on your page at appropriate place and other person will also do similar
  for you.

 23. Christoper napsal:

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this web site is actually nice and the
  users are in fact sharing good thoughts.

 24. You have made some really good points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found
  most individuals will go along with your views on this
  web site.

 25. Hello there, I believe your web site might be having web browser compatibility issues.
  When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!

 26. My guess is basically that you will see yourself entertained, informed, uplifted,
  motivated plus agreement. Even over these times of elevated unemployment town commissioners
  was able to squeeze a 10 cent increase in the legislation. Bloggers can get information out within a few moments using either
  Twitter, Facebook, personal blogs or reporting in little videos which might be afterward shared on You – Tube.

  Also visit my homepage Dunia Politik dan Ekonomi

 27. This post provides clear idea in favor of the new users of blogging, that in fact how to do running a blog.

 28. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly
  again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 29. Loaded with avant-garde sex shop st jerome playthings
  and also underwear.

 30. Archie napsal:

  You can certainly see your expertise within the work
  you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not
  afraid to mention how they believe. All the time
  go after your heart.

 31. item315896509 napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  Here is my homepage item315896509

 32. sex shop Canada napsal:

  Small gay sex shop Canada shop near
  Discussion forum des Halles.

 33. sex shop Canada napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  My web page – sex shop Canada

 34. I am curious to find out what blog system you happen to be using?
  I’m having some minor security problems with my latest website and I would like to find something
  more safe. Do you have any recommendations?

 35. Berita Terkini napsal:

  * Don’t fill your announcement with advertisements or it’ll be rejected.
  If you’re going to fear something, fear this: Fear the consequences of NOT taking action. The title
  actually means something now both for the wrestlers along with the fans.

  Also visit my web blog; Berita Terkini

 36. WOW just what I was looking for. Came here by searching
  for mom and xxx

 37. website napsal:

  Appreciate the recommendation. Let mme try itt out.
  website

 38. Nice weblog right here! Additionally your site quite a bit up fast! What host are you using? Can I get your associate link for your host? I want my website loaded up as quickly as yours
  lol

 39. Vera napsal:

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking over your web page yet again.

 40. celadonvn.com napsal:

  I want to express my passion for your kindness in support of all those that
  really need assistance with this subject matter.

  Your real commitment to getting the message all around ended up being remarkably practical and has continually helped those like me to achieve their objectives.
  Your valuable suggestions implies a lot a person like me and
  far more to my colleagues. Thanks a lot; from all of us.

 41. You can find very elaborate designs that may surely fit for a interest and need. Due for the nature from the material,
  wood furniture requires caring much more frequently than other types.

  Most people do not understand it but teak has a high rubber
  content which is the reason it is so durable in every varieties of weather.

  my blog post – Perabot Rumah Tangga

 42. Greetings I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say thanks
  for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the
  fantastic job.

 43. Lina napsal:

  I would like to get across my affection for your kindness in support of
  men and women that really need help on this subject matter.
  Your real commitment to passing the solution all through
  ended up being quite effective and has in most cases permitted girls just
  like me to reach their targets. Your own warm and friendly suggestions denotes much to
  me and additionally to my mates. Thanks a ton; from each one of us.

 44. In fact, elimination of the liabilities by about
  50% is no big a deal. And even individuals who have enough income to
  consider buying is probably not capable to qualify for a mortgage.

  The ripple effect was obviously a devastating and lingering recession extended to corporations in practically every industry.

  Also visit my homepage: Politik Luar Negeri

 45. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 46. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog
  and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing in your feeds and even I achievement you get entry
  to persistently rapidly.

 47. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand
  the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else getting similar RSS issues? Anyone who knows the
  answer can you kindly respond? Thanks!!

 48. audio book napsal:

  Superb site you have here but I was wondering if you knew
  of any discussion boards that cover the same topics
  discussed here? I’d really like to be a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that share
  the same interest. If you have any suggestions,
  please let me know. Kudos!

 49. If you manage to haul yourself over couch, you are well
  on your own way to gaming while using Kinect. A Panini maker
  whose surface varies by a lot more than 20 degrees is probably cheap and won’t make consistently
  good sandwiches. For example, you’ve got this bag that is capable to hold in water (or keep off water)
  and you use that if you have swimming.

  My page :: Berita Teknologi

 50. sex shop Canada napsal:

  The sex shop Canada toys are for you, Caroline.

 51. KQXSVL napsal:

  Whoah this weblog is wonderful i like reading your posts.

  Keep up the great paintings! You recognize, lots of persons are looking round for this info,
  you can aid them greatly.

 52. Ashley napsal:

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 53. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or
  outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help reduce content from being stolen? I’d really appreciate it.

 54. I visit day-to-day a few websites and information sites
  to read posts, however this blog provides
  quality based writing.

 55. XO SO VINH LONG napsal:

  My husband and i got so lucky that John managed to do his research with the ideas he
  discovered through your web pages. It’s not at all simplistic just to always be freely giving techniques men and women may have been selling.
  Therefore we fully grasp we’ve got the website owner to appreciate because of that.
  Those explanations you made, the straightforward web site navigation, the friendships you make it possible to engender – it’s got many amazing,
  and it is making our son in addition to the family believe
  that the subject matter is interesting, which is certainly particularly serious.
  Many thanks for the whole lot!

 56. item315919503 napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  Here is my web-site item315919503

 57. Thank you for the auspicious writeup. It in truth was once a leisure account it. Look complicated to far brought agreeable from you!
  However, how could we keep in touch?

 58. I blog often and I genuinely thank you for
  your content. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details
  about once a week. I subscribed to your Feed too.

 59. item315901050 napsal:

  The same opts for sex dabble companions.

  Stop by my web site: item315901050

 60. I needed to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every bit of it. I have got you saved as a favorite to check out
  new things you post…

 61. Hello my family member! I want to say that this article is
  awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I would like to look extra posts like this .

 62. I couldn’t resist commenting. Well written!

 63. sex toys Canada napsal:

  Small gay sex toys Canada
  store near Discussion forum des Halles.

 64. Hello there, I found your web site by way of Google while searching
  for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became alert to your blog through Google,
  and located that it is truly informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate should you proceed this in future.
  Numerous folks will probably be benefited out of your writing.

  Cheers!

 65. sex toys Canada napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  Visit my webpage: sex toys Canada

 66. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anyone else having identical RSS issues?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 67. sex toys Canada napsal:

  The same opts for sex toys Canada toys with partners.

 68. I’ll immediately grab your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I may subscribe.
  Thanks.

 69. Little gay sex shop terrasses du port store near
  Discussion forum des Halles.

 70. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super
  long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for novice blog writers?
  I’d really appreciate it.

 71. What’s up, of course this piece of writing is truly good and I have
  learned lot of things from it concerning blogging.

  thanks.

 72. sex shop Canada napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  My website – sex shop Canada

 73. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded
  up as fast as yours lol

 74. Free live chat napsal:

  Thanks for finally talking about > Překvapivá konstanta
  | Porozumění mysli < Loved it!

 75. I am not really good with English but I come up this real easy to read.

 76. item315916846 napsal:

  The sex playthings are for you, Caroline.

  Here is my blog post … item315916846

 77. Shayla napsal:

  Packed with avant-garde sex shop rue du roi de sicile
  paris – Shayla, playthings as well as lingerie.

 78. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it ;
  ) I am going to return yet again since i have saved as a favorite
  it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 79. item315903925 napsal:

  Loaded with avant-garde sex playthings and underwear.

  My webpage; item315903925

 80. The sex shop st jerome playthings
  are for you, Caroline.

 81. Howdy! I just wish to offer you a huge thumbs up for the excellent info you’ve got right here on this post.

  I’ll be coming back to your website for more soon.

 82. sex toys Canada napsal:

  Everybody loves affordable sex toys Canada
  toys.

 83. Small gay sex shop rue montmartre store near Forum des Halles.

 84. The sex shop st jerome
  playthings are for you, Caroline.

 85. Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  Here is my web blog – sex shop montmartre

 86. item315875145 napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  My site: item315875145

 87. Tracy napsal:

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are nice in support
  of new visitors.

 88. sex toys Canada napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  My web-site; sex toys Canada

 89. sex toys Canada napsal:

  The exact same opts for sex toys Canada
  dabble companions.

 90. Loaded with avant-garde sex shop montmartre playthings and lingerie.

 91. That is really attention-grabbing, You are an excessively professional blogger. I have joined your rss feed and look forward to looking for more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks

 92. voyeurhouse} napsal:

  Thank you for the goood writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced too far added agreeable from you!
  By the way, how coould we communicate?

 93. Marcy napsal:

  The sex shop rue montmartre (Marcy) toys are for
  you, Caroline.

 94. sex shop Canada napsal:

  Packed with avant-garde sex shop Canada playthings and also lingerie.

 95. I just couldn’t depart your website before suggesting that I actually loved the
  usual information an individual provide for your guests? Is gonna
  be again regularly to check out new posts

 96. Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 97. The same chooses sex shop Montmartre toys with partners.

 98. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me
  to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Exceptional work!

 99. I’m excited to find this great site. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite to see new things in your website.

 100. sex shop Canada napsal:

  The very same goes for sex shop Canada toys with companions.

 101. sex shop Canada napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  my web blog – sex shop Canada

 102. Minnie napsal:

  The sex shop st jerome; Minnie, toys are for you, Caroline.

 103. Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  My site: sex shop terrasses du port

 104. Small gay sex shop rue montmartre shop near Discussion forum
  des Halles.

 105. Hello to all, because I am genuinely keen of reading this weblog’s post to be updated daily.

  It includes pleasant material.

 106. Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 107. item315875812 napsal:

  Every person enjoys low-cost sex toys.

  Feel free to surf to my web site :: item315875812

 108. sex shop Canada napsal:

  Tiny gay sex shop Canada shop near Online forum des Halles.

 109. สล็อต napsal:

  I’ve read a few just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to create
  this kind of excellent informative web site.

 110. Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your publish is just nice and i could think you’re an expert in this subject.
  Well with your permission let me to snatch your feed to stay updated with imminent post.
  Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 111. Little gay sex shop terrasses du port store near Discussion forum des Halles.

 112. The very same chooses sex shop montmartre
  dabble companions.

 113. item315919295 napsal:

  The sex playthings are for you, Caroline.

  Also visit my web-site: item315919295

 114. Spot on with this write-up, I honestly believe this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably
  be back again to read more, thanks for the information!

 115. Little gay sex shop montmartre
  store near Forum des Halles.

 116. Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  my homepage; sex shop rue montmartre

 117. The sex shop st jerome playthings are
  for you, Caroline.

 118. item315916448 napsal:

  The same chooses sex toys with partners.

  My web site … item315916448

 119. Small gay sex shop terrasses du port
  shop near Online forum des Halles.

 120. item315881648 napsal:

  Zini est un fabricant sud-coren de sextoys luxueux.

  Also visit my web page: item315881648

 121. excellent publish, very informative. I wonder why the
  opposite specialists of this sector don’t realize this.
  You must continue your writing. I am sure, you have a great readers‘ base already!

 122. Hello there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 123. Arletha napsal:

  Hi all, here every person is sharing these kinds of know-how,
  so it’s fastidious to read this webpage, and I used to pay a quick visit this web site every day.

 124. I am actually thankful to the holder of this site who has shared this fantastic piece of writing at here. http://magicznyslub.pl/member.php?action=profile&uid=263105

 125. realboom.com napsal:

  It’s really a cool and useful piece of information. I’m
  satisfied that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 126. Seo backlinks napsal:

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more about this topic, it might
  not be a taboo matter but usually folks don’t speak about such subjects.
  To the next! All the best!!

 127. w-w-b.net.ua napsal:

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this
  post and the rest of the site is extremely good. http://w-w-b.net.ua/user/breumputnam54/

 128. Thank you for another magnificent post. The place else may anybody get that
  type of information in such a perfect method of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am at the
  search for such info. https://www.illustratedfaith.com/members/nelsonwilliamson42/activity/354986/

 129. Amazing issues here. I’m very glad to look your article.
  Thank you a lot and I am looking forward to touch you. Will you please drop me a mail? http://www.sygk100.cn/home.php?mod=space&uid=3929931

 130. Link exchange is nothing else however it
  is just placing the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do same for
  you. https://www.pinterest.com/villarrealterkildsen/

 131. Wonderful, what a webpage it is! This weblog gives valuable data to
  us, keep it up. http://iedc.com/helix3/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=241471

 132. It’s awesome to go to see this site and reading the
  views of all mates on the topic of this paragraph, while I am also eager of
  getting experience. https://writeablog.net/toddluna24/11-5g-las-vegas-casino-casino-chips-review

 133. Spot on with this write-up, I absolutely believe that this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more,
  thanks for the advice!

 134. 우리카지노 napsal:

  Simply want to say your article is as astonishing. The
  clarity to your post is simply nice and i could think you are a professional on this subject.
  Well with your permission let me to take hold of your feed to stay up to date with forthcoming post.
  Thank you 1,000,000 and please keep up the rewarding work. http://mayonnaised.com/index.php?title=Card_Counters_Beware_Casino_Surveillance_Cameras_Are_Watching

 135. Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout
  and design. Superb choice of colors!

 136. HP printers have become a vital necessity of our own as well as an expert life, as an incredible tool for viable and solid printing with controlled exactness.
  Get your hands on the best HP printer on the market
  and set the machine up using 123.hp.com/setup, followed by a lot of rules.
  Make a point however much as might be expected to use substantial qualifications
  to evade blunders.

 137. Very descriptive blog, I liked that a lot.
  Will there be a part 2?

 138. w88 napsal:

  Awesome! Its truly awesome post, I have got much clear idea concerning from this article.

 139. Xxx Squirt napsal:

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your website in internet
  explorer, may test this? IE still is the market leader and a good component to other people will miss your excellent writing because of this problem.

 140. Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this paragraph here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here.

 141. slot joker123 napsal:

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at
  this web page is in fact nice.

 142. It’s remarkable to go to see this site and reading the views of all colleagues about this post, while I am also eager of getting know-how.

 143. eBay napsal:

  Hello friends, fastidious paragraph and nice arguments commented at this
  place, I am really enjoying by these.

 144. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 145. Hi to all, how is everything, I think every one is getting
  more from this web page, and your views are pleasant in favor of new viewers.

 146. 右玉县降雨偏少,右玉县通过加强水库管理,科学调度水源,日前,出现了不同程度的旱情,
  对春播影响较大,在抓好常态化疫情防控的同时,该县积极开展抗旱工作,全力保障全年粮食生产安全,连日来,在田间地头,工作人员正认真查看农田受灾情况,将农田受灾情况详情进行登记;协调各乡镇各有关部门共同应对灾害,加强灾情动态管理;充分发市场机制作用,强化保险等市场机制在旱灾损失补偿方面的积极作用;修订抗旱预案,做好新打水井等准备,
  提前做好分析研判工作,同时加强宣传引导,指导群众开展生产自救,积极开展水利抗旱工作,做好水库蓄水工作,确保输水通畅、安全,指导农民做好田面工程,提高用水利用率,扩大灌溉面积,
  确保应浇尽浇,在抓好各大中型水利工程的挖潜配套工作的同时,着重抓好小水库、小塘坝、小水窖、小引潜、机电井等小型微型水利工程和田面节水工程建设,努力节约用水,建设集雨补灌设施,在干旱缺水、没有灌溉条件的丘陵山区,完善旱井、旱窖、蓄水池等小型集雨、蓄水设施,配置新型钦体集雨水窖和移动灌溉设备,蓄集和高效利用自然降水,进行集雨补灌,积极储备抗旱救灾种子,该县提前分析研判,掌握市场需求,积极联系供种企业,组织动员因干旱无法在适播期内完成播种的农户提早储备抗旱救灾种子,
  引导农民改种节水、耐旱、抗逆性强、生育期短的糜黍、莜麦、荞麦和燕麦草等作物,
  对农户因干旱改种的作物用种给予补贴,确保农民增产增收,积极推广抗旱播种技术,根据土壤墒情和降雨、温度等气象条件,采取相应的抗旱播种技术,利用雨后有效降水抢墒播种,或根据墒情和预计降水量干埋等雨播种,加快大田作物播神进度,实行免耕播种,尽可能减少翻动土壤,应用抗旱剂和植物生长调节剂,增施有机肥,增加土壤蓄水、保水能力,同时适当增施磷、钾肥,促进作物萌发生长、提高作物抗旱能力,推广有机旱作技术,加大病虫害防治力度,加强监测预警,抓好草地贪夜蛾防控,
  积极开展农作物保险,扩大玉米、马铃薯等农作物政策性保险覆盖范围,
  开展苜蓿、燕麦草、杂粮油料等保险试点,逐步建立健全农业巨灾风险分担机制和政银保担联动机制,政策性保险保费补贴资金按照有关政策,实行国家、省、市、县、农民按比例分担机制,试点开展的新险种实行市、县、农民按比例分担机制,与此同时,县财政拨付各乡镇和杀虎口风景名胜区100万元、应对旱情,努力做到将灾害损失降到最低,确保圆满完成抗旱保春播工作,通讯员|辛泰李洁军

 147. I am actually glad to read this webpage posts which includes plenty of valuable information, thanks for providing such statistics.

 148. What i don’t understood is in reality how you are no longer actually much more neatly-preferred than you might
  be right now. You are so intelligent. You know
  thus considerably in relation to this topic, made me for my part believe it from a lot of varied angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated unless it’s something to accomplish with Girl gaga!
  Your personal stuffs nice. Always care for it up!

 149. A seasoned brain injury attorney florida injury legal representative might have the ability to assist.

 150. great points altogether, you simply gained a new reader.

  What would you recommend in regards to your publish that you made a few days ago?

  Any sure?

 151. Thanks for sharing your thoughts on what does being happy really
  mean?. Regards

 152. Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m
  trying to find things to improve my site!I suppose its ok to
  use a few of your ideas!!

 153. Aw, this was an exceptionally good post. Spending some
  time and actual effort to make a good article… but
  what can I say… I put things off a whole lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

 154. 웹툰 성인 napsal:

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post
  reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read.

  Thank you for sharing!

 155. That is a very good tip especially to those fresh
  to the blogosphere. Simple but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read post!

 156. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way,
  how could we communicate?

 157. Very shortly this website will be famous among all blogging
  and site-building people, due to it’s nice content

 158. This is a really good tip especially to those fresh to the
  blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate
  your sharing this one. A must read post!

 159. Thanks for the good writeup. It in truth used to
  be a amusement account it. Glance advanced to far brought agreeable from you!
  However, how could we keep up a correspondence?

 160. Cornelius napsal:

  That is very attention-grabbing, You are an excessively professional blogger. I have joined your rss feed and stay up for in quewst of more of your great post.
  Additionally, I have shared your sife in my sociall networks

 161. You have made some good points there. I checked on the internet to find out more about the
  issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 162. Stephan napsal:

  After looking into a handful of the articles on your web page, I really appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and tell me your opinion.

 163. Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get advice from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks a lot! https://sites.google.com/view/set-up-free-private-online/home

 164. you’re really a excellent webmaster. The website loading speed is incredible.

  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterwork. you have performed a great activity in this matter!

 165. Excellent way of explaining, and nice post to take data regarding my
  presentation subject, which i am going to convey
  in school. https://sites.google.com/view/4-gambling-mistakes-new-poker/home

 166. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated. https://sites.google.com/view/gambling-industry/home

 167. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to trade techniques with others, please shoot me
  an email if interested.

 168. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble.

  You’re wonderful! Thanks!

 169. Hello there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this article to
  him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 170. Great site you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks!

 171. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read articles from other writers and use something from their web
  sites. https://sites.google.com/view/the-history-of-jacks-or-better/home

 172. Rolland napsal:

  Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write once more soon!

 173. Phillis napsal:

  It is not my first time to pay a quick visit this
  website, i am browsing this web site dailly and take good information from here daily. https://sites.google.com/view/superstitions-of-bingo-player/home

 174. This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 175. magnificent post, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t understand this.
  You should continue your writing. I’m confident, you
  have a great readers‘ base already!

 176. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on.
  You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 177. Hello to every , as I am genuinely keen of reading this web site’s
  post to be updated regularly. It includes good stuff.

 178. imvu hack napsal:

  Outstanding quest there. What happened after? Thanks!

 179. If some one needs expert view on the topic of running a blog after that i recommend him/her to visit this webpage, Keep up
  the good job.

 180. 真空阀门 napsal:

  Hello there! This article couldn’t be written much better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a very good read. Thanks for sharing!

 181. ebay napsal:

  When somone writes an piece of writing he/she retains the idea
  of a user in his/her mind that how a user can understand it.
  So that’s why this paragraph is amazing. Thanks!

 182. Movie Trailers napsal:

  Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 183. Movie Trailers napsal:

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I’ve truly enjoyed browsing your blog
  posts. In any case I will be subscribing to your feed and I’m
  hoping you write once more soon!

 184. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would
  like to find out where u got this from. thanks a lot

 185. Hi, Neat post. There is a problem together with your web
  site in web explorer, would check this? IE still
  is the marketplace leader and a huge part of folks will
  pass over your great writing due to this problem. https://sites.google.com/view/oriental-gambling-/home

 186. imvu hack app napsal:

  Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read other news.

 187. Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thanks for providing these details. https://sites.google.com/view/poker-the-game-of-the-decade/home

 188. Magnificent website. Lots of helpful info here.
  I’m sending it to some friends ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you in your sweat! https://sites.google.com/view/las-vegas-blackjack/home

 189. Buy SEO napsal:

  Hola! I’ve been reading your site for a long time now and finally got the bravery to
  go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!

  Just wanted to mention keep up the good work!

 190. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of
  time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 191. Priscilla napsal:

  If you desire to increase your know-how simply keep visiting this web site and be updated with the hottest gossip posted here.

 192. Excellent blog post. I definitely love this website.
  Thanks!

 193. Thank you for some other informative website.

  The place else may I get that kind of information written in such a perfect method?
  I’ve a mission that I’m simply now working on,
  and I have been at the look out for such info.

 194. Hey this is kind of of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with
  experience. Any help would be greatly appreciated!

 195. I have read so many content about the blogger lovers but this piece of
  writing is genuinely a fastidious paragraph, keep it up.

 196. Hi there! I could have sworn I’ve been to
  this website before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and
  I’ll be book-marking it and checking back often!

 197. When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Therefore that’s why this
  piece of writing is perfect. Thanks!

 198. I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers but this post is really a pleasant post, keep it up.

 199. Howdy! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  writing a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to
  send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Awesome blog by the way!

  Look at my site; movie trailers area

 200. web design napsal:

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Firefox, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 201. I am curious to find out what blog system you are using?

  I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something
  more risk-free. Do you have any suggestions?

 202. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It is pretty worth enough for me.

  In my view, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 203. Hello friends, its impressive piece of writing on the topic of cultureand fully defined,
  keep it up all the time.

 204. I do trust all of the ideas you’ve offered in your post.
  They’re really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are too short for newbies.
  May you please lengthen them a little from next time?
  Thanks for the post.

 205. website traffic napsal:

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks!

 206. Walter napsal:

  You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites online.

  I’m going to highly recommend this site!

 207. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem
  to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 208. Dorothea napsal:

  Thank you for some other informative web site. Where else may just I get that type of information written in such a perfect method? I have a project that I’m just now operating on,
  and I have been at the look out for such info.

 209. Beatriz napsal:

  It’s not my first time to go to see this website, i am visiting this site dailly and get nice facts from here every day.

 210. Today, I went to the beach with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“
  She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
  inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 211. If some one wants to be updated with most recent technologies then he must
  be visit this web page and be up to date daily.

 212. glovebox napsal:

  When I originally commented I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?
  Thanks!

 213. Bradly napsal:

  Everything is very open with a precise explanation of the
  issues. It was really informative. Your website is very
  helpful. Many thanks for sharing!

 214. Bernice napsal:

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the
  web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů